dirty

Jak uzyskać darmowy efekt starego filmu?

Dust Scratches HairZastanawialiście się jak uzyskać efekt starego filmu w waszym projekcie?

Opcji jest wiele a dzisiaj pokażę wam jedną z nich. To proste, wystarczy znaleźć jakiś stary materiał, na którym będzie puste ujęcie (biały lub czarny ekran) oraz interesujące nas zabrudzenia. Następnie takie ujęcie nakładamy na nasze i bawimy się „blending mode”, w polskich wersjach językowych ta opcja będzie się nazywać opcją mieszania.

Sam wiele razy szukając takiego materiału, niestety znajdowałem ujęcia, które były w bardzo małych rozdzielczościach. Po powiększeniu takiego materiału robiła się straszna „pikseloza”. Z tego też powodu podpatrzyłem jak dokładnie wygląda taki materiał i przy pomocy tabletu graficznego zrobiłem własny efekt takiej starej taśmy filmowej, która zazwyczaj jest brudna od kurzu lub włosów, Rysując to samemu ustawiłem projekt na full hd, żeby nie mieć utraty na jakości. Wszystko rysowałem klatka po klatce i gotowe!

Tu możecie pobrać za darmo ten klip – pobierz.. Efekt ten możecie wykorzystywać gdziekolwiek chcecie :)

Pamiętajcie jedyną rzeczą jaką będziecie musieli zrobić to nałożyć ten klip na wasz materiał i ustawić (w obojętnie jakim programie pracujecie) opcję „blending mode” na „darken” lub np „multiply” i to tyle.

Example